Často kladené otázky

Může inkontinence vymizet spontánně?
Především inkontinence, která vznikla v souvislosti s jiným onemocněním (např. infekcí močových cest) zpravidla odeznívá spolu se základním onemocněním. Také inkontinence známá jako noční pomočování (enuréza) zmizí obvykle bez cizí pomoci do desátého roku života a nevyžaduje proto většinou zvláštní péči.

Může se inkontinence moči zhoršovat?
U většiny typů inkontinence moči dochází časem ke zhoršení. Je tedy velmi důležité návštěvu lékaře neoddalovat.

Dá se inkontinence moči nějak operovat?
Pro častý typ močové inkontinence u starších žen se již několik let s úspěchem používá poměrně jednoduchá operační metoda. Zavádí se při ní speciální tzv. TVT páska za stydkou kost. Na pásku se zavěsí močová trubice a zvýší se tak tlak, který musí močový měchýř při vyprazdňování překonávat.

Jak dlouho obvykle trvá léčba inkontinence?
Délka léčby závisí na mnoha faktorech. Rozhoduje typ inkontinence, celkový zdravotní stav pacienta i jeho spolupráce s lékařem.

Může být projevem inkontinence i krev v moči?
Krev v moči je vždy varovným příznakem, který musí být dále odborně vyšetřen. V žádném případě to není obvyklý jev spojený s močovou inkontinencí. Tento příznak je důsledkem jiných, často závažných onemocnění, lékařské vyšetření je nezbytné.

Může se inkontinence vyskytnout i po operaci prostaty?
Operace tzv. zbytnění prostaty  většinou tento problém nezpůsobí. Častěji se inkontinence může vyskytnout po radikálních výkonech odstraňující prostatu pro zjištěný nádor.